Diakonia - apuna ja tukena

Diakonia on kirkon monipuolista auttamistyötä. Olemme läsnä eri elämänvaiheissa apuna ja tukena, kun kaipaat kuuntelijaa tai vierellä kulkijaa. Diakoniatyöntekijän kanssa voit luottamuksellisesti keskustella elämäntilanteestasi, etsiä suuntaa eteenpäin ja löytää yhdessä avun mahdollisuuksia. Kenenkään ei tarvitse jäädä yksin. 

Diakoniatyöntekijän kanssa voit selvittää myös vaikeaan taloudelliseen tilanteeseen liittyviä huolia. Ensisijaisesti taloudellista apua tulee hakea Kelalta tai sosiaalitoimelta. Diakonian taloudellinen apu on pääsääntöisesti tilapäistä ja pienimuotoista, joka auttaa vaikeimman yli.

Diakonian työmuotoja ovat keskustelu ja sielunhoito, kohtaamiset kotikäynneillä ja palveluasumisen yksiköissä, hoivakodeissa sekä muut henkilökohtaiset tapaamiset sovitusti. Seurakunnissa on monenlaisia tapahtumia, ryhmätoimintoja, retkiä, toiminta- ja leiripäiviä sekä mahdollisuuksia vapaaehtoistyössäLinkki avautuu uudessa välilehdessä. Lisätietoa toiminnasta löydät tapahtumakalenteristaLinkki avautuu uudessa välilehdessä, seurakuntien sivuilta ja kirkollisista ilmoituksista.
 

LAPPEENRANNAN SEURAKUNTAYHTYMÄN DIAKONIATYÖNTEKIJÄT

Johtava diakoniatyöntekijä
Pasi Salomaa, p. 040 3126 322, pasi.salomaa@evl.fi , kuurojentyön yhteyshenkilö   

Ota yhteyttä oman alueesi diakoniatyöntekijään. Tästä voit omalla osoitteellasi tarkistaa, mihin seurakuntaan kuulut.Linkki avautuu uudessa välilehdessä

Joutsenon seurakunta
vt. diakoniatyöntekijä Mervi Karhula p. 040 3126 721, mervi.karhula@evl.fi 
vt. diakoniatyöntekijä Maija Korkeila p. 040 1627 844, maija.korkeila@evl.fi

diakoni Katri Smolander p. 040 3126 720, katri.smolander@evl.fi  

Lappeen seurakunta
diakoni Annika Meskanen p. 040 3126 620, annika.meskanen@evl.fi 
vt. diakoniatyöntekijä Anna-Maria Monto p. 040 3126 621, anna-maria.monto@evl.fi 

Lappeenrannan seurakunta
diakonissa Marika Gustafsson p. 040 3126 321, marika.gustafsson@evl.fi , näkövammaistyön yhteyshenkilö
diakoni Marjo Hänninen, p. 040 3126 320, marjo.hanninen@evl.fi
vs. diakoniatyöntekijä Mariina Niittymäki, p. 040 6126 171, mariina.niittymaki@evl.fi                                                                       

Lauritsalan seurakunta
diakonissa Maria Repo p. 040 3126 421, maria.repo@evl.fi
vt. diakoni Tuija Kokki p. 040 3126 422, tuija.kokki@evl.fi , kehitysvammaistyön yhteyshenkilö. 

Sammonlahden seurakunta
vt. diakoniatyöntekijä Nathan Enaka p. 040 3126 520, nathan.enaka@evl.fi
diakoni Anni Wahlroos p. 040 3126 521, anni.wahlroos@evl.fi

Yhteiset työmuodot
erityisdiakoni Ari Tuomikoski, p. 040 3126 835, ari.tuomikoski@evl.fi , päihde- ja kriminaalityön yhteyshenkilö