Uutislistaukseen

Lepolan hautausmaalla kaadettu useita hautakiviä viikonloppuna

Lepolan hautausmaa Lappeenrannan keskustan kupeessa kärsi viikonloppuna 8.-9.11. ilkivallasta. Parkkarilan kaupunginosan puoleisella sivustalla, lähellä porttia, oli kaadettu useita hautakiviä sekä rikottu sähkötolppa. Huomion teki isänpäivänä hautausmaalla vieraillut kävijä. 

Kaadettu hautakivi

Lappeenrannan seurakuntayhtymän hautaustoimen päällikkö Seija Kuosmanen sanoo, ettei hautakivien kaadossa enää ole kyse ilkivallasta, vaan kyseessä on rikos. – Hautamuistomerkit, joksi hautakivet lasketaan, kuuluvat hautarauhan piiriin. Tällöin niihin kohdistuva tuhoaminen on luettavissa hautarauhan rikkomiseksi. Lappeenrannan seurakuntayhtymä on tehnyt asiasta rikosilmoituksen.

Kuosmanen on pahoillaan sitkeästä ja yleistyvästä ilkivallasta. Aiemmin vastaavasta on kärsitty Joutsenon hautausmaalla. - Toivoisin kaikkien muistavan, että hautausmailla on omaisille ja muillekin tärkeä merkitys nimenomaan levon ja rauhan tyyssijana ja symbolina. Kyse on Kuosmasen mielestä yhteisen tilojen ja toisten ihmisten kunnioittamisesta ja arvovalinnoista. Hän muistuttaakin, että kyse on yksityisten ihmisten omaisuuden tärvelemisestä, sillä hautamuistomerkit ovat haudan omistajan eli vainajan omaisten omaisuutta, eivät seurakunnan, hän muistuttaa. Samalla hän muistuttaa, että hautausmaat ovat monelle ihmiselle tärkeitä paikkoja, vaikka omia omaisia ei juuri sillä hautausmaalla olisikaan.

Vaikka hautakivien kaatoa ei Lappeenrannan Lepolan hautausmaalla ole aiemmin ilmennyt, on siellä jatkuvasti kärsitty näpistyksistä ja muusta ilkivallasta. Esimerkkinä mainittakoon tihutyö, jossa vesihanat oli käyty aukaisemassa yön aikana ja kastelukannut oli kaikki poljettu rikki. Haudoilta löytyy myös säännöllisesti huumeneuloja. – Tämä on hyvin ikävää omaisille ja kaikille hautausmaalla kävijöille. Entä jos kyseessä olisi oman omaisen viimeinen leposija? Kuosmanen herättelee pohtimaan. 

Lappeenrannan seurakuntayhtymä huolehtii Lappeenrannan hautausmaiden yleisistä tiloista ja rakenteista. Hautojen hoidosta ja hautamuistomerkeistä huolehtivat ja vastaavat omaiset sekä hautainhoitorahasto. Hautausmaat ja kirkkojen ympäristöt ovat julkisia viheralueita, jotka on rakennettu ja joita ylläpidetään kaikkia varten. Perinteisesti hautausmaat on mielletty rauhoitetuksi alueeksi. 

Nyt tapahtuneen ilkivallan osalta Kuosmanen kertoo seurakuntayhtymän huolehtivan kivien nostosta paikoilleen jo tänään. – Emme veloita siitä omaisia. Olemme kuvanneet ja dokumentoineet kaadetut kivet ja otamme omaisiin yhteyttä mahdollisimman pian. 
 

Seija Kuosmanen
Seija Kuosmanen
Hautaustoimen päällikkö
Tero Kalpio
Tero Kalpio
Kirkkoherra
Penttiläntie 5
54100 Joutseno

Mon Nov 10 14:01:00 EET 2025