Diakonia - apuna ja tukena

Diakonia on kirkon monipuolista auttamistyötä. Olemme läsnä eri elämänvaiheissa apuna ja tukena, kun kaipaat kuuntelijaa tai vierellä kulkijaa. Diakoniatyöntekijän kanssa voit luottamuksellisesti keskustella elämäntilanteestasi, etsiä suuntaa eteenpäin ja löytää yhdessä avun mahdollisuuksia. Kenenkään ei tarvitse jäädä yksin. 

Diakoniatyöntekijän kanssa voit selvittää myös vaikeaan taloudelliseen tilanteeseen liittyviä huolia. Ensisijaisesti taloudellista apua tulee hakea Kelalta tai sosiaalitoimelta. Diakonian taloudellinen apu on pääsääntöisesti tilapäistä ja pienimuotoista, joka auttaa vaikeimman yli.

Diakonian työmuotoja ovat keskustelu ja sielunhoito, kohtaamiset kotikäynneillä ja palveluasumisen yksiköissä, hoivakodeissa sekä muut henkilökohtaiset tapaamiset sovitusti. Seurakunnissa on monenlaisia tapahtumia, ryhmätoimintoja, retkiä, toiminta- ja leiripäiviä sekä mahdollisuuksia vapaaehtoistyössä. Lisätietoa toiminnasta löydät tapahtumakalenterista, seurakuntien sivuilta ja kirkollisista ilmoituksista.
 

LAPPEENRANNAN SEURAKUNTAYHTYMÄN DIAKONIATYÖNTEKIJÄT

Ota yhteyttä oman alueesi diakoniatyöntekijään. Tästä voit omalla osoitteellasi tarkistaa, mihin seurakuntaan kuulut.

Joutsenon seurakunta
diakoni Ekke Rikka p. 040 3126 720, ekke.rikka@evl.fi
diakoni Katri Smolander p. 0403126 322, katri.smolander@evl.fi

Lappeen seurakunta
diakonissa Sirkka Kiuru p. 040 3126 621, sirkka.i.kiuru@evl.fi
diakoni Annika Meskanen p. 040 3126 620, annika.meskanen@evl.fi

Lappeenrannan seurakunta
diakonissa Marika Gustafsson p. 040 3126 321, marika.gustafsson@evl.fi
diakoni Tuija Kokki p. 040 3126 721, tuija.kokki@evl.fi
diakonissa Pirkko-Liisa Ojanen p. 040 3126 320, pirkko-liisa.ojanen@evl.fi

Lauritsalan seurakunta
diakonissa Maria Repo p. 040 3126 421, maria.repo@evl.fi
diakonissa Tuija Tiainen p. 040 3126 422, tuija.tiainen@evl.fi

Sammonlahden seurakunta
diakoni Soili Hämäläinen-Mujo p. 040 3126 520. soili.hamalainen-mujo@evl.fi
diakoni Anni Wahlroos p. 040 3126 521, anni.wahlroos@evl.fi

Yhteiset työmuodot
päihde- ja kriminaalityön diakoni Ari Tuomikoski, p. 040 3126 835, ari.tuomikoski@evl.fi 

 

Diakonia Lappeenrannassa | Facebook