Diakonia - apuna ja tukena

Diakoniatyöntekijän kanssa voit luottamuksellisesti keskustella mieltäsi painavista asioista elämän eri vaiheissa. Diakonia on kristillisestä uskosta nousevaa palvelua ja auttamista. Diakonia on jakamista ja yhdessä tekemistä. Diakoniatyössä pyrimme ennen kaikkea auttamaan  heikoimmassa osassa olevia. Toimintaamme ohjaa Jeesuksen antama esimerkki lähimmäisen rakkaudesta.

Diakonian työmuotoja: keskustelu ja sielunhoito, kohtaamiset kotikäynneillä  ja laitoksissa sekä muut henkilökohtaiset tapaamiset sovitusti. Diakoniatyöntekijän kanssa voidaan pohtia myös taloudellisen tuen tarvetta. Diakoniatyö organisoi vuosittaisen yhteisvastuukeräyksen.

Diakoniatyö järjestää erilaista toimintaa kuten tapahtumia, ryhmiä, retkiä sekä  toiminta- ja leiripäiviä. Diakoniatyössä löytyy paikkoja myös vapaaehtoisille.


 

Diakoniatyön Facebook-sivulle pääset tästä.

LAPPEENRANNAN SEURAKUNTAYHTYMÄN DIAKONIATYÖNTEKIJÄT

Joutsenon seurakunta
diakoni Tuija Kokki p. 040 3126 721,tuija.kokki@evl.fi
diakoni Ekke Rikka p. 040 3126 720,ekke.rikka@evl.fi

Lappeen seurakunta
diakonissa Sirkka Kiuru p. 040 3126 621,sirkka.i.kiuru@evl.fi
diakoni Annika Meskanen p. 040 3126 620,annika.meskanen@evl.fi

Lappeenrannan seurakunta
diakonissa Marika Gustafsson p. 040 3126 321,marika.gustafsson@evl.fi
diakonissa Pirkko-Liisa Ojanen p. 040 3126 320 ,pirkko-liisa.ojanen@evl.fi
diakoni Katri Smolander p. 040 3126 322,katri.smolander@evl.fi

Lauritsalan seurakunta
diakonissa Maria Repo p. 040 3126 421,maria.repo@evl.fi
diakonissa Tuija Tiainen p. 040 3126 422,tuija.tiainen@evl.fi

Sammonlahden seurakunta
diakoni Soili Hämäläinen-Mujo p. 040 3126 520,soili.hamalainen-mujo@evl.fi
diakonissa Jaana Svinhufvud p. 040 3126 521,jaana.svinhufvud@evl.fi

Yhteiset työmuodot
diakoni Ari Tuomikoski, päihde- ja kriminaalityö p. 040 3126 835,ari.tuomikoski@evl.fi

Ajankohtaista Kaartinkulmassa sekä aamiais- ja lounasajat.

Yhteiskunnallinen työ
 

Diakonia Lappeenrannassa | Facebook